Komise rozhodčích Dagmar Damkové vyřadila z listiny patnáct rozhodčích.

Fotbalnaplno.cz se pokusil zmapovat důvody ke každému konkrétnímu jménu. Ne všichni z patnáctky odpadlíků totiž podle názoru redakce vypadli úplně oprávněně, nabízela se jiná.

ODPADLÍCI HLAVNÍ ROZHODČÍ

Josef Váňa - vaz mu zřejmě zlomilo utkání Olomouce s Bohemians, kde špatně posoudil několik situací a dostal trest na čtyři zápasy. Pykal také za nesprávně udělenou červenou kartu v zápase druhé ligy Karviná – Sparta B.  
Názor fotbalnaplno.cz: Bohužel pro něj věkem zapadal do nejvíce ohrožené skupiny. Když se k tomu připočetlo, že šlo o nováčka bez potřebných kontaktů, bylo vymalováno. Jeho zastánci asi příliš pádných argumentů pro jeho udržení v lize nenajdou.  

Pavel Býma  – rozhodčí z Hodslavic vyřazení jistě nečekal, v sezoně neměl vážnější problém s výjimkou zaváhání v zápase  2.ligy Sparta Praha „B“ – Bohemians Praha, kdy ve prospěch Sparty neodpískal penaltu.
Názor fotbalnaplno.cz: Na listině není dlouho, proto jeho vyhazovav překvapil.

Dušan Možíš – v sezoně neměl potíže, dostal jediný trest na jedno utkání za neoprávněné udělení 2.ŽK a následně ČK hráči Opavy v utkání na Bohemians.
Názor fotbalnaplno.cz: Na ligové listině působí už dlouhé roky, doplatil na to, že za ním nestojí žádná "vysoká šarže" a snahu komise listinu omladit.

Roman Hrubeš – jeho vyhazov byl pro mnohé překvapením, protože berounský sudí byl dlouhá léta protekčním rozhodčím Sparty a především jabloneckého bosse Pelty. Náklonnost Sparty ovšem ztratil právě ve vzájemném zápase v Jablonci, kdy výrazně poškodil pražský tým.  V letošní sezoně se mu ovšem nevedlo. Dvakrát dostal od komise trest zákazu činnosti, dostal tři zápasy za nenařízení pokutového kopu ve prospěch hostujícího družstva a neudělení ČK pro hráče Mostu v utkání 2.ligy Jihlava -Most v neprospěch domácího družstva. Za chyby v zápase Jablonce na Baníku dostal trest na jedno utkání.
Názor fotbalnaplno.cz: Požadovanou výkonnost nebyl schopen prokázat, proti vyhazovu asi nic namítat nelze.

Vít Ondráš – mladý rozhodčí v lize šanci nedostal, pískal pouze druhou ligu, přičemž v zápasech neměl zásadnější problémy. Doplatil zřejmě na slušnou a mírnou povahu, podle některých trenérů II. Ligy nebyl na hřišti úplně vždy osobností.
Názor fotbalnaplno.cz: Padák mladého rozhodčího v pořádku není. Na listině zůstali chybující nebo kontakty se šíbry protřelí sudí, jít ale musel perspektivní kluk. Měl ještě minimálně rok dostat šanci. V lize byl nováčkem, pískal jenom druhou a žádný zápas nijak očividně nezprasil. Trochu nefér vůči němu.

ODPADLÍCI ASISTENTI

Milan Makovička – vloni přeřazený hlavní rozhodčí doplatil na „věkovou generační výměnu“. Jelikož neuspěl mezi hlavními a neměl absolutně žádnou šanci dostat se třeba na mezinárodní listinu s praporkem, vybrala komise jeho.
Názor fotbalnaplno.cz: Makovička doplatil na generační výměnu, mladí asistenti budou mít jistě větší perspektivu.

Luděk Lhoták – jeho vyřazení nečekal asi nikdo. Proč skončil, to je záhada. S Dagmar Damkovou byl kamarád, jsou oba z Plzně, strávili spolu na různých akcích spoustu času.
Názor fotbalnaplno.cz: Velmi překvapivý vyhazov, pro lidi znalí prostředí dost nepochopitelný. Nekonflikní, slušný lidsky i výkonnostně. Třeba Kocián, který v lize zůstal, mu nesahá ani po kotníky.

Ivo Chytil – Chytil sice udělal v sezoně jednu hrubou chybu, když nepostřehl ofsajd v zápase mezi Baníkem a Slováckem, který rozhodl zápas. Jinak ale mával velmi dobře.
Názor fotbalnaplno.cz: Možná největší křivda, které se komise rozhodčích při tomto vyřazování dopustila. Vzhledem k tomu, že příští rok by končil z věkových důvodů, si prostě vyhazov nezasloužil. Na mezinárodní listině působí několik let, dlouhodobě patřil mezi nejspolehlivější. Jistě by akceptoval vyřazení z listiny FIFA, nicméně poslední rok ho v lize mohli nechat, po sezoně předat pugét, poděkovat a basta fidly. Tento padák byl brutálně necitlivý.

Tomáš Lakomý – oprávněný padák, jeho ostudný výkon v dorosteneckém zápase Ostrava – Slovácko řeší kvůli podezření z napojení na sázkařské gangy kriminálka. Už krátce po zápase na sudího řval trenér domácích Bohuslav Pánik, že pískal kvůli sázkám, arbitr dostal dokonce nakopáno.
Názor fotbalnaplno.cz: No comment, borci, kteří udělají podobnou prasárnu v dorostech, by si neměli zapískat ani odborářskou soutěž. Tady Dagmar Damkové tleskáme.

Roman Páral  - sudí bude mít zřejmě oprávněně pocit, že vypadl, protože neměl „vlivného strýčka“. V sezoně neměl sebemenší problém. Doplatil zřejmě na snahu komise listinu rozhodčích omladit. V sezoně nebyl potrestán, v zápase neměl problém. Přesto se musel pakovat.
Názor fotbalnaplno.cz: Věk, nulová perspektiva. V tomto kontextu se dá vyhazovat brát jako relevantní. Navzdory kvalitním výkonům.

Miroslav Zlámal – vyřazení mezi rozhodčími oblíbeného Zlámala bylo očekávaným krokem. Byť ještě na podzim pravidelně jezdil na důležité mezinárodní zápasy s Pavlem Královcem a především zápas Manchester City – Villareal se dá bez nadsázky označit za „jeho zápas“, lidé znalí zákulisí tušili, že bude v létě pakovat. Souvisí to s osobní animozitou mezi ním a dvojící Roman Berbr – Dagmar Damková. Právě svoji kolegyni před lety výrazně „nepodržel“.
Názor fotbalnaplno.cz: Tohle se bohužel dalo čekat..., "Míra" bude kolegům ve sboru chybět. Doplatil na chybný úsudek, kdy před lety "naleštil" schody Dagmar Damkové.   

Drahoslav Handlíř - ostravský sudí neměl v sezoně žádný trest, logicky bude cítit křivdu. I v jeho případě je asi za vyřazením spíše snaha omladit sbor než výkonnost. Jde o nejdéle sloužícího sudího v lize – fakt je, že jeho perspektiva je nulová.
Názor fotbalnaplno.cz: Věk, nulová perspektiva. V tomto kontextu se dá vyhazovat brát jako relevantní. Navzdory kvalitním výkonům.

Petr Slavík – ostravský sudí neměl v sezoně žádný trest, logicky bude cítit křivdu. I v jeho případě je asi za vyřazením spíše snaha omladit sbor než výkonnost.
Názor fotbalnaplno.cz: Věk, nulová perspektiva. V tomto kontextu se dá vyhazovat brát jako relevantní. Navzdory kvalitním výkonům.

 

Martin Večeřa  -mezinárodní asistent Večeřa musel jít nepochybně především kvůli zápasu Příbram – Baník. Tam v poslední minutě odmával neexistující ofsajd pro brance domácích a defacto tím zachránil Baník v soutěži. I další verdikty v tomto zápase byly složité – jeden z novinářů na tribuně pohled na výkon Večeři komentoval slovy „jsem se málem dogrcal“….
Názor fotbalnaplno.cz: Slušný kluk, ovšem letošní práce pro Baník  v Příbrami prostě byla strašlivě vidět.

Gustav Santarius – Věkem ovšem přesně zapadá do nejpočetnější, takže spíše technický padák – výkony s jeho vyhazovem rozhodně nesouvisí.
Názor fotbalnaplno.cz: Další nevinná „oběť“, v sezoně absolutně bez problémů, chyby nedělal, hodnocení měl dobré.

Kdo naopak na listině zůstal ( a podle fotbalnaplno.cz to nebylo nezbytně nutné)

HLAVNÍ ROZHODČÍ

Petr Mikel – sudí z Březůvek už byl jednou nohou na mezinárodní listině, nakonec se na ni nedostal. Sezonu dopískal pouze v zápasech druhé ligy, za hrubé chyby a nedostatky v řízení zápasů  (mimo jiné Slovácko - Baník) měl totiž na Gambrinus ligu stopku. Na listině zůstal možná i proto, že v zákulisí mezi ligovými rozhodčími kolují doslova legendy o tom, kterak se umí „diplomaticky“ propracovat do té správné a důležité p*dele….

Karel Hrubeš – jméno tohoto rozhodčího padalo v souvislosti s možným vyhazovem často, protože v jeho případě by se ani nikdo nedivil. Vážně neměl vydařenou sezonu, dvakrát měl zastavenou činnost.

Jiří Adam – chyboval v zápase Liberce proti Slovácku, dostal tři zápasy. Podle některých kolegů je dávno za zenitem a pokud se vyřazovalo i částečně podle perspektivy, měl jít on. Nakonec ale situaci ustál.
Názor fotbalnaplno.cz:

ASISTENTI

Radek Kocián – to, že se brněnský sudí zachránil, je nejkřiklavějším důkazem toho, že když člověk ví, do kterého zadku má ve správnou chvíli zalézt, má vystaráno. Více v samostatném BLOGU ZDE.
Názor fotbalnaplno.cz:

Petr Blažej – pražský sudí na sebe letos výraznější upozornil pouze jednou. Nikoliv chybou – mával dobře. Ale v pohárovém zápase Olomouc – Baník nastoupil jednoznačně pod vlivem alkoholu. Komise ho nakonec podržela a na listině nechala. Chybu udělá každý a pokud se jedná skutečně o výjimku, dá se to, že ho komise podržela, pochopit. Jen jeden otazník tu zůstává, zda by stejně podržela i jiného rozhodčího…. třeba někoho ze severu Moravy….
Názor fotbalnaplno.cz:

Co z výše uvedeného vyplývá? 

Minimálně sudí Vít Ondráš a asistenti Miroslav Zlámal, Luděk Lhoták, Petr Slavík, Gustav Santarius a Ivo Chytil mohou mít oprávněně pocit, že se s nimi komise rozhodčích nespravedlivě vymetla.

Jelikož je ovšem pozice Dagmar Damkové pevná jako muskulatura Arnolda Schwarzeneggera v Komandu, musí se smířit s tím, že v Gambrinus lize se už neobjeví. Když se kácí les, lítají třísky…

Padáka by si rozhodně zasloužili také jiní. Ovšem ne všichni mají ty správné strýčky, trenéry a manažery na vlivných místech.

To, že na listině zůstali protekční nýmandi, ovšem není ani tak chyba Dagmar Damkové a její komise. Je to letitý problém celého českého fotbalu. Vztahy a vazby rozhodují…

Autor: 
(bp)