Miliony fanoušků se musí smířit s tím, že vyhrocené skotské derby mezi Celticem a Rangers dlouho neuvidí. Bohužel tento mač dnes patří do rubriky Z archivů.

Redaktoři kvalitního českého portálu supporters.cz přinesli zajímavé informace ohledně tohoto derby a díky spolupráci si je můžete přečíst i na našem portálu.

První utkání
Premiérový zápas těchto dvou týmu se hrál 28. května 1888 a Celtic tehdy zvítězil nad Rangers 5:2 a utkání sledovalo kolem 2000 diváků.

Jak vznikl název derby
Proč říkají fans derby „Old Firm“ není úplně jasné. Jedna z verzí mluví o tom, že při prvním zápase v roce 1888 psaly noviny, že oba týmy na trávník nastoupily, jako by byli staří známí z podniku (old firm friends). Další varianta mluví o pozdějším vzniku, kdy prostě zaznělo, že na sebe narazily staré firmy a u fanoušků to zdomácnělo.

Rivalita mezi oběma kluby
Velkou roli hraje náboženství a politika. Zatímco příznivci Celticu jsou ve většině případů irští Republikáni (podporují odtržení Irska od nadvlády Británie) a katolíci, fanoušci Rangers jsou naopak protestanti a loyalisté, kteří stojí na straně Velké Británie.

Souboj vlajek
I když se jedná o skotské derby, tak vlajku Skotska v hledišti téměř neuvidíte. Fans Celticu se hrdě hlásí k irské trikolóře (většina přímo z Irska pochází a do Skotska uprchli před hladomorem),  v sektorech fanoušků Rangers visí unionistické vlajky Velké Británie a příznivci zpívají píseň Rule Britannia (což je neoficiální britská hymna).

Největší výtržnosti
Datují se do roku 1980, kdy se oba celky utkaly ve finále skotského poháru. Utkání skončilo v normální hrací době 0:0 a v hledišti přihlíželo 70 303 diváků. O výhře Celticu rozhodla branka v prodloužení. Fanoušci Celticu vběhli na hřiště a slavili společně s týmem. Jeden z fanoušků však běžel přes celý stadion, gesty provokoval příznivce Rangers, kteří zůstali v ochozech. Ti si tyto provokace nenechali líbit a rovněž vběhli na hřiště a strhla se mela, při které vzduchem létalo všechno možné. Při výtržnostech bylo přímo na stadionu nebo v jeho okolí zadrženo na 200 fanoušků a incident dal podnět k zákazu prodávání alkoholu na fotbalových zápasech ve Skotsku.

Podívejte se a přečtěte si také:
ARCHIV: Báječný, úchvatný, famózní. Takový byl Zinedine Zidane

nebo
Z ARCHIVU: 10 nejproslulejších stávek v historii světového fotbalu

Největší tragédie
Dne 2. ledna 1971 Rangers hostili Celtic a když šli hosté v 89. minutě do vedení,  tisíce fanoušků Rangers začali ve spěchu opouštět stadion, aby nemuseli poslouchat posměšné pokřiky fanoušků vítězného Celticu. Když však o minutu později domácí vyrovnali, tak na schodech stadionu vznikla tlačenice, při které bylo ušlapáno 66 fanoušků...

Podívejte se na video dokumentující neuvěřitelnou rivalitu...