Generální ředitel energetického gigantu ČEZ Martin Roman odchází ze své funkce a míří za novou výzvou do českého fotbalu.  Dnešní novinka zaskočila všechny odborníky, politiky i ekonomické analytiky.

Čtyřiadvacet hodin trvaly dohady, proč z nejlépe placeného manažerského postu v zemi tento havířovský rodák odešel. Dohady skončily, zítra dopoledne nebude Martin Roman chybět mezi hosty Valné hromady fotbalové asociace.

Sice s ohledem na stanovy nemůže volit ani být do žádné funkce zvolen, nicméně Křetínský, Řebíček a jejich spojenci už mají připraven jasný plán.

S pomocí moravského zástupce a současného místopředsedy Dalibora Kučery nepřipustí, aby se vůbec volilo. To by totiž hrozilo, že by přece jen Jindřich Rajchl nebo Miroslav Pelta potřebný nadpoloviční počet hlasů v české i moravské komoře získali. Takže krok první zní: neschválit jednací řád.

Druhý krok bude následovat ještě před rozchodem delegátů. Jako možného nástupce Ivana Haška představí Daniel Křetínský právě Martina Romana. Muže, který ročně vydělává desítky milionů, a který se rozhodl, že fotbal je pro něj další obrovská výzva, jak může uplatnit své schopnost.

Černá svině měla možnost podívat se do proslovu, který má pro tento slavnostní moment Martin Roman připravený.  Některé pasáže jsou hodně zajímavé.

Třeba ta, kde hledat prvotní příčinu jeho nečekaného rozhodnutí opustit ČEZ a jít pracovat pod křídla FAČR.

„Na pískovišti u sídliště jsem si jako malý kluk hrál v Havířově s Lubošem Pučkem. On něj mám velmi dobré informace, že i ve fotbale se dají vydělat peníze. Jenom se to musí umět. Takže jestliže pan Pelta nebo pan Rajchl říkají, že fotbalu dokáží sehnat větší peníze, já dokážu zajistit pětkrát tolik peněz co oni oba dohromady.  Je to krásná výzva.“

Neméně originální je Romanův plán, jak přísun peněz do svazové poklady zajistí. „Potřebné zdroje musíme hledat na jediném místě – u masy lidí. To se velmi kvalitně osvědčilo právě u ČEZU. Bez pravidelného zvyšování ceny elektřiny, aniž by nás k tomu někdo nutil, bychom jen těžko vydělali třicet miliard za půl roku. Samozřejmě, že nemůžeme chtít po fotbalistech, aby platili obrovské sumy, ale platit prostě musí,“ uvádí Roman ve svém proslovu pro delegáty Valné hromady.

Aby Martin Roman prokázal, že neplácá jen tak do větru, nabídne delegátům i konkrétní čísla. „Počítejte se mnou, milí kolegové, pokud vás tak mohu už nyní nazývat. V republice je zhruba půl milionu aktivních fotbalistů. Pokud každý zaplatí měsíčně 100 korun za to, že může být členem tak skvělé organizace, jako je fotbalová asociace, je to směšná suma. My ovšem díky tomu vybereme padesát milionů korun měsíčně. Samozřejmě počítám s tím, že v měsících, kdy se fotbal nehraje, budeme vybírat pouze padesátku. Něco jako poplatky za noční proud. Fungování svazu tak bude zajištěno.“

Jako správný manažer samozřejmě Martin Roman dobře ví, že ne všichni platí řádně a včas. Borci, kteří se někde na plácku objeví s míčem na noze, tak mohou počítat s tím, že je může zaskočit komando v černých tričkách s logem fotbalové asociace na zádech.

„Nebude to žádné komando, nicméně zkušenosti s postihem neplatičů a lidí, kteří brali elektrický proud načerno, máme. Sice se nám to jednou vymklo z rukou, ale to bylo jenom jednou. Skupina pro výběr poplatků rozhodně nebude nosit palné zbraně, pouze obušky, nunčaky a tonfy,“ hodlá zítra dopoledne delegáty uklidnit Roman.

Je jen velmi málo pravděpodobné, že podporu pro zvolení v dalším řádném termínu Martin Roman nezíská. Všichni delegáti totiž zítra od Martina Romana dostanou příslib, že jejich vnoučata mohou bezplatně studovat na soukromém gymnáziu, kde řediteluje Václav Klaus mladší. Do něj totiž Martin Roman vložil ze svých peněz před časem sto milionů korun.

No nezvolte takového SPASITELE.

Spěte sladce, ať máte zítra ráno nervy na sledování Valné hromady. Dobrou noc